כינוס הנדל"ן השנתי ה-19

October 1, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

כינוס הנדל"ן השנתי ה-19 התקיים בסוף חודש נובמבר אירוע שהפך לאחד המרכזיים בענף, ומביא אליו, שנה אחר שנה, את הדמויות המובילות את תחום הבנייה והנדל"ן, במטרה לדון בנושאים הבוערים על סדר היום. הכנס, שילוב תמידי של ביזנס אנד פליז'ור, כלל אירוח במלונות דן ורויאל ביץ' באילת, הופעות של עידן רייכל, של "חוויה ישראלית" עם קובי אושרת, חני נחמיאס, מוטי ושמוליק ומופע WOW  ספלאש. בגזרת הביזנס, ימי ההרצאות המקצועיות כללו עשרות דוברים.

את הכנס פתח אבנר לוי, יו"ר הארגון ומ"מ נשיא ההתאחדות באמרו כי " מסיבה כלשהי, ממשלת ישראל אוהבת להשמיץ את הקבלנים – להשתמש בהם כשעיר לעזאזל. במקום לעשות את המהלך הנכון של הבאת עובדים זרים, ממשלת ישראל החליטה שהיא מביאה חברות קבלן זרות. זה הזמן לבוא ולהגיד: ממשלת ישראל, את מנסה לשים פלסטר על גדם. מדינה מתוקנת לא פותרת משבר בתעשייה הגדולה ביותר שלה, על ידי החלפתה בתעשייה זרה." לוי אף התייחס להיעדרותו של שר הבינוי והשיכון, ח"כ יואב גלנט, אשר ביטל את הגעתו ברגע האחרון: "ענף הבנייה והנדל"ן נמצא היום בשפל שלא יתואר, והיעדרותך מהכנס, בו נתאספו שחקני המפתח של הענף במטרה לנסות ולהבין כיצד ניתן לצאת מהמשבר, מעידה יותר מכל על חוסר יכולתך להתמודד עם מצבים קשים ולהוביל, והיעדרותך מהדהדת יותר מכל נאום שהיית יכול לשאת." 

אחריו עלה לנאום נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, התייחס לנושא הבטיחות בענף הבנייה באמרו כי: "בטיחות זה נושא כואב, אבל יש היום שר, חיים כץ, היושב בירושלים ומעולם לא היה באתר בניה, לא יודע איך הוא מתנהל. ולכן הדבר הראשון שהוא חושב עליו הוא איך להריץ חקיקה שתקנוס את הקבלנים בסנקציות כספיות על כל תאונה. אבל הוא פשוט לא תופס את תמונת המצב של הענף: צריכות להיות סנקציות על הקבלנים - אבל גם על העובדים. חייבים לחתום השנה על הסכם עבודה קיבוצי של בטיחות שיבוא להסדיר מי חייב למי  בין העובד לבין הקבלן. אם הממשלה וההסתדרות לא מבינות את זה, אז מבחינתי הן לא רוצות לעסוק בזה. אני מציע למר חיים כץ, להסתכל קודם על מה עושה המשרד שלו – המשרד הכי לא יעיל בממשלות ישראל – אבל במקום הוא יוצא בספינים ומקשקש בזנב."

את יום ההרצאות הראשון פתח ח"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות אשר הדגיש כי "פתרון משבר הדיור הוא בראש ובראשונה דרך הגדלת ההיצע. כיום אנחנו עומדים על תוספת שנתית של 45-47 אלף יחידות דיור, אבל אנחנו צריכים להגיע ל-60 אלף. חשוב להבין שהקבלנים הם לא הבעיה אלא חלק מהפתרון, ועלינו, מדינת ישראל, לתת להם את הכלים:  הגדלת השיווקים, קיצור זמני התכנון, הקלה בבירוקרטיה, הגדלת אמצעי הייצור באמצעות הגדלת מקורות המימון והכשרת כוח אדם ישראלי לצד עובדים זרים. אני קורא להקמת שולחן עגול בהשתתפות הפקידות הממשלתית הבכירה יחד עם נציגי ציבור המגזר העסקי וכמובן נציגי השלטון המקומי. זה חיוני להבנת הבעיות והצרכים שיסייעו בהגדלת ההיצע ". כהן התייחס לסוגיית המימון והערבויות לחברות הקבלן: "בנק ישראל מושך את ידיו מטיפול במשבר הנדל"ן. חלק גדול מהמשבר נובע מהריבית הנמוכה – אמנם זהי השפעה של השוורים הגלובליים – אך בנק ישראל צריך לפעול ולהגמיש את המקורות לתחום הנדל"ן. זה ענף שדורש צמיחה משמעותית, ואני קורא לעוד אנשים להיכנס לתחום הבניה – זה ענף שצריך לגדול ב-30-40% תוך 4 שנים. מסיבה זו נדרש גם מימון גדל בתחום הזה."

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בבנק הפועלים, סגר את יום ההרצאות הראשון בסקירה כלכלית של השוק וענף הנדל"ן: "אנחנו מעריכים שיש הסתברות מסוימת ששנת 2017 תהיה שנה של שינויים כלכליים ופוליטיים. השוק היום כבר מתמחר את המחר שלאחר בחירתו של טראמפ מבחינה כלכלית כמצב בו הגירעון האמריקאי יגדל וימומן על ידי אגרות חוב, וייתכן ועליית התשואות בארה"ב נותנת איתות שהריביות יעלו. לכם כקבלנים ולנו כבנקאים – היכונו לאפשרות של עולם של ריביות יותר גבוהות לקראת 2017." עוד הוא הוסיף: " אם בשנה שעברה הייתה רוח חיובית, כנס הקבלנים השנה מאופיין בתחושה של דריכה במקום ואפילו של נסיגה. עברה שנה וקשה לקבוע שהייתה התקדמות בפתרון בעיית הדיור במדינת ישראל. הכוונות בירושלים הן כוונות טובות אבל התכניות לא מספיק עוצמתיות. עם כל הכבוד לתכנית מחיר למשתכן, היא יכולה להיות רק חלק מהפתרון הכולל – אנחנו צריכים תכנית כוללת ואינטגרטיבית שגם הציבור יאמין לה. ההודעות והתכניות השבועיות רק מגבירות את אי הוודאות ופוגעות באמינות."

אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, דיבר ביום ההרצאות השני, ופירט את סדר יומו העמוס: "אנחנו עובדים יום יום, שעה שעה, לילה לילה - במלחמה אינסופית. זו מלחמה שבה כל הזמן צריך להתעסק בנושאים שכביכול לא צריך להתעסק איתם – אבל זה המצב. אני כל שבוע נפגש עם 15-20 ראשי ערים ושואל, למה אתם לא מוציאים היתרי בנייה, והם עונים שהם צריכים הרשאות לעוד בתי ספר יסודיים. אבל זה כבר מזמן לא רק בתי ספר יסודיים – היום כולם רוצים אצטדיון." לדבריו, "צריך לזכור את ההתחדשות העירונית: ההתחדשות העירונית היא בדמנו ומעבר להחלטה על תמ"א 38 שאושרה בקבינט הדיור, החלטנו שאת השנה הבאה נקדיש ביתר שאת לפינוי בינוי ונשחרר כל מקום אפשרי, ונמצא את כל הדירות החלופיות שניתן לתת."

במסגרת פאנל בנושא תכניות הממשלה לפתרון מצוקת הדיור בהנחייתו של אריק מירובסקי, עורך הנדל"ן של דה מרקר, דיבר עדיאל שומרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "תפקידה של רשות  מקרקעי ישראל להגדיל את ההיצע ואני טוען שהמספרים סוף סוף מתחילים להתכנס לרמת הגידול הטבעי – אנחנו יורקים דם על כל פרויקט, וההיקפים אכן יותר גדולים מבעבר. ניתן לראות שמבחינת עסקאות, ב-2012 היו פחות מ-20 אלף והשנה נגיע ליותר מ-30 אלף." בני דרייפוס, מנהל אגף השיווק במשרד הבינוי והשיכון שהשתתף בפאנל התייחס גם הוא לתכנית מחיר למשתכן ואמר כי: "סך הכל שווקו מתחילת הפרויקט מעל 44 אלף יחידות דיור, ועד היום הגרלנו 5,592 דירות במחיר למשתכן ועוד 500 במחיר מטרה."

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square